Program „Czyste Powietrze” to inicjatywa rządowa prowadzona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem programu jest poprawa jakości powietrza w Polsce poprzez dotacje na wymianę starych, nieefektywnych systemów grzewczych na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Jednym z kluczowych elementów decydujących o możliwości skorzystania z programu są czyste powietrze progi dochodowe, które przewidują pewne ograniczenia finansowe dla osób ubiegających się o dofinansowanie.
W artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące progów dochodowych w programie „Czyste Powietrze”. Postaramy się przybliżyć zasady przyznawania dofinansowań oraz uregulować wszelkie niejasności związane z tematem.
Spis treści
Jakie są czyste powietrze progi dochodowe?
Progi dochodowe w programie „Czyste Powietrze” zostały ustalone na różnych poziomach, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Określają one maksymalne miesięczne dochody netto na osobę, którymi może dysponować gospodarstwo domowe występujące o dofinansowanie. Wysokość tych progów jest co roku aktualizowana i publikowana na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Warto również dodać, że gospodarstwa domowe o niższych dochodach mogą liczyć na wyższe dofinansowanie. Program przewiduje trzy stawki dofinansowania – 40%, 50% i 90% kosztów kwalifikowanych, zależnie od dochodów gospodarstwa domowego.
Czy mogę skorzystać z programu, jeśli przekraczam progi dochodowe?
Niestety, jeżeli Twój miesięczny dochód na osobę przekracza progów dochodowych określonych w programie „Czyste Powietrze”, nie jesteś uprawniony do ubiegania się o dofinansowanie. Zasada ta została wprowadzona w celu skierowania pomocy tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – do osób o niższych dochodach, które najtrudniej byłoby znaleźć środki na wymianę starego systemu grzewczego.
Jednak jeżeli Twoje dochody są nieco powyżej progów dochodowych, warto skontaktować się z regionalnym funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W niektórych przypadkach, ze względu na specyficzne warunki lub sytuację gospodarstwa domowego, decyzja o przyznaniu dofinansowania może być rozpatrywana indywidualnie.
Jak dochód jest liczony w programie „Czyste Powietrze”?
Do określania dochodu, który decyduje o spełnianiu progów dochodowych programu „Czyste Powietrze”, bierze się pod uwagę dochód netto na osobę w gospodarstwie domowym. Liczony jest on na podstawie średniego dochodu z ostatnich trzech miesięcy. Do dochodów zalicza się zarówno zarobki z pracy, jak i wszelkiego rodzaju świadczenia, renty czy emerytury.
Ważne jest podkreślenie, że do dochodów nie zalicza się środków otrzymanych z zasiłków celowych, takich jak świadczenia z programu „Rodzina 500+” czy „Dobry Start”, co w praktyce oznacza że te rodziny, które korzystają z tych programów, mają większą szanse na uzyskanie dofinansowania.
Czy mogę skorzystać z programu, jeśli jestem na emeryturze?
Tak, osoby na emeryturze mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” na takich samych zasadach jak osoby pracujące. Kluczowe jest jednak spełnienie progów dochodowych. Jeśli więc emerytura nie przekracza ustalonego limitu, osoba starsza ma takie samo prawo do ubiegania się o dofinansowanie jak osoba z dochodami z pracy.
Zaznaczmy jednak, że ewentualne dodatkowe dochody, takie jak wynajem mieszkania czy działalność gospodarcza, również są brane pod uwagę przy ustalaniu, czy dana osoba spełnia wymagane progi dochodowe.
Jakie dokumenty są potrzebne do udokumentowania dochodów?
Aby udowodnić, że spełniasz wymagane czyste powietrze progi dochodowe, musisz dostarczyć odpowiednie dokumenty potwierdzające wysokość Twoich dochodów. Najczęściej są to wyciągi z konta bankowego, odcinki od wynagrodzenia, świadczeń czy emerytur. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą mogą to być rachunki czy faktury.
Wszystkie niezbędne informacje na temat wymaganych dokumentów oraz szczegółowych zasad dotyczących progów dochodowych można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przy odpowiednim przygotowaniu i spełnieniu wszystkich wymagań, program „Czyste Powietrze” może stanowić znaczącą pomoc w poprawie jakości powietrza w naszym kraju.